Back to products
GVS KNX Smart Touch Waltz
£349.00 – £369.00Price range: £349.00 through £369.00
YCX 8MP 10pcs Array IR Led (6 Far & 4 Near) Camera
£195.00
Features:
- 1/2.8″Â Sony CMOS sensor
- 4K resolution 3840 x 2160P
- Low illumination 0.01Lux
- 20x optical zoom and 10x digital zoom
- Smart Human and Vehicle Detection Alarm
- Smart Human Motion Auto Tracking
- Day/Night, AWB/MWB, BLC, HLC, 2D/3D-DNR, Shutter, IR-CUT, D-WDR, Flip, Defogging
- Multiply Style OSD Overlay, Motion Detection, Privacy Mask
- RTSP and Onvif 17.06 compatible with many third-party NVR
- 264/H.265 dual-stream media server
- Easy-to-use P2P Cloud service
- Support user authentication, video data encryption
- Support Alarm Snapshot to Email and FTP
- Multiply WEB browser IE,Firefox,Chrome,Edge,Safari
- Free PC Client, Mobile APP remote access
- RJ45 100mbps network port, IEEE802.3af 48v PoE
- Lightning protection 4000V
- Strong water-proof housing IP66
- 10 pcs Array IR Led, IR distance 100-120 meters
- Built-in Mic and speaker, two-way audio
- Support audio alarm to warn intruders off
| Brand | YCX |
|---|---|
| Lens Length | 20X 4.7-94mm |
| Lens Type | Motorized |
| Platform | PoE |
| Resolution | 8MP |
| Style | PTZ |
1 in stock
Description
Specifications:
| Model | M608FIR-HS20X-Y |
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.8″ Sony CMOS |
| Effective Pixels | 8Â megapixels |
| Electronic Shutter | AUTO, 1/10s ~ 1/100000s |
| Min. Illumination | 0.01Lux@F1.2(AGC ON) |
| Day/Night | Auto/Color/(B/W)/Timing |
| WDR | Digital WDR |
| White Balance | Auto/Manual |
| BLC /HLC | Support |
| DNR | 2D/3DÂ DNR |
| Other | Image adjust , Flip |
| Encode | |
| Video Standard | H.264/H.265/Mjpeg |
| Video Resolution | MainStream:20fps@8MP(3840×2160),30fps@6MP(3072×2048)/5MP(2592×1944)/4MP/3MP/1080P/720P,etc.
Sub stream: 720×480/VGA(640×480)/360P/QVGA@30fps,etc. |
| Video Bitrates | 512Kbps – 12Mbps, VBR/CBR |
| Audio Standard | G.711-u/G.711-a/AAC |
| Two-way audio | Yes; Built-in Mic and speaker |
| Smart Detection | Human Detection
Vehicle Detection |
| IR Led | |
| IR Led | 10pcs Array IR Led (4 Near + 6 Far) |
| IR Distance | 100-120M |
| Lens                                                                                                                       | |
| Focal length | 4.7-94mm |
| IRIS | F1.6-3.5 |
| View angle | 64 – 2.9 ° |
| Zoom | 20x optical zoom and 10x digital zoom |
| Function | |
| High power PoE, Build in MicroSD Card Slot(Max 512GB) | |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range | Pan: 0° ~ 360°; Tilt: -5° ~ 90° |
| Preset Point | 256 |
| Control Speed | Pan: 0.5° ~30° /s; Tilt: 0.5° ~30° /s |
| A-BÂ Scanning | Support |
| Auto Cruising | Support 8 groups patrol, Max. 16 presets in group |
| Power on Action | Preset/Scan/Cruise |
| Power-off Recovery | Support |
| Smart Tracking | Human Detection Tracking together with patrol |
| Network Services | |
| Protocol | HTTP/RTSP/FTP/SMTP/DHCP/NTP/NFS/RTMP, etc. |
| P2P | Yes |
| Web | IE, Firefox, Chrome, Edge, Safari |
| Media | CMS, Android, IOS |
| ONVIF | 17.06 compatible |
| General | |
| Network Port | 1-RJ45, 100Mbps, PoE 48V in |
| Power Supply | 12 VDC ± 10% 2A |
| Power Consumption | < 22 W |
| Operating Temp. | -30℃-(+60)℃, 10%-90%RH |
Reviews (0)
Be the first to review “YCX 8MP 10pcs Array IR Led (6 Far & 4 Near) Camera” Cancel reply
Shipping & Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Programming Cable for Satel Devices
£25.00
Satel 7″ Touch Screen Keypad with MIFARE Card Reader
£239.00
The INT-TSH2R keypad is dedicated for operating and programming the INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA and PERFECTA 64 M control panels. It is an ideal solution for users seeking easy daily operation of the alarm system and building automation elements, including the KNX system. The combination of large size and universal design makes the device perfectly suited to both modern and traditional interiors.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Satel Addressable Bus Expansion Module
£55.00
The module is designed for connecting addressable detectors to the control panels of INTEGRA and INTEGRA Plus families. This device replaces the CA-64 ADR module. The use of INT-ADR facilitates wiring, particularly where extensive systems are involved. The addressable detector bus is independent of the control panel expander bus, which makes possible the hybrid implementation of systems, combining addressable and directly connected components.
Satel Card Reader
£55.00
The CR-MF3 reader can operate as a proximity card reader in the INTEGRA alarm system, a proximity card reader in the ACCO NET or ACCO access control system, a proximity card reader in systems of other manufacturers (OSDP, Wiegand), or a standalone door control module.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Satel Card Reader for Outdoor Use
£55.00
Satel DIN Rail Output Expansion Module
£89.00
The INT-ORS module allows for expansion of the INTEGRA/VERSA/PERFECTA and ACCO NET systems by 8 programmable relay outputs. It is designed for implementation of direct operation of 230 V devices using control panels of the INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA, VERSA Plus, PERFECTA families. This module is also a great option where the capabilities offered by these panels are to be used to create an automation system. The device can also work with ACCO-NT2 access control panels. The INT-ORS is designed for mounting on a standard 35 mm DIN rail.
Satel Outdoor Optical and Acoustic Siren
£35.00
The SP–4004 siren distinguishes itself with its technology of
protection against harsh environmental conditions. This protection
allows it to ensure full compliance with the rigorous requirements of
EN50131 for the Grade 2 sounders. Optional backup battery allows
to use the SP–4004 in a self contained mode for the installations in
places particularly exposed to tampering risk

KNX Touchscreen & Switch
KNX Actuator
KNX System Device
KNX Internal Sensor
KNX External Sensor
KNX Input / Outputs
KNX Logic & Timing
KNX Energy
KNX Visualisation
KNX Protocol Gateway
Access Control
Intruder Alarm
CCTV
Automated Entry
Networking
VOIP/SIP
Amp & AVR
Multiroom Audio
Reviews
There are no reviews yet.