YCX 6MP 10pcs Array IR Led (6 Far & 4 Near) Camera
£135.00
Features:
- 1/2.8″ Sony CMOS sensor
- Max 6MP HD resolution 3072 x 2048 output
- low illumination 0.01Lux
- 20x optical zoom lens
- Smart Human and Vehicle Detection Alarm
- Smart Human Motion Auto Tracking
- Day/Night, AWB/MWB, BLC, HLC, 2D/3D-DNR, Shutter, IR-CUT, D-WDR, Flip, Defogging
- Multiply Style OSD Overlay, Motion Detection, Privacy Mask
- RTSP and Onvif 17.06 compatible with many third-party NVR
- 264/H.265 stream media server
- Easy-to-use P2P Cloud service
- Support user authentication, video data encryption
- Support Alarm Snapshot to Email and FTP
- Multiply WEB browser IE, Firefox, Chrome, Edge, Safari
- Free PC Client, Mobile APP remote access
- RJ45 100mbps network port, IEEE802.3af 48v PoE
- Strong water-proof housing IP66
- 10pcs Array IR Led, IR distance 100-120 meters
- Built-in Mic and speaker, two-way audio
- Support audio alarm to warn intruders off
| Brand | YCX |
|---|---|
| Lens Length | 20X 4.7-94mm |
| Lens Type | Motorized |
| Platform | PoE |
| Resolution | 6MP |
| Style | PTZ |
1 in stock
Description
Specifications:
| Model | M716FIR-HS20X-Y |
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.8″ Sony CMOS |
| Effective Pixels | 6 megapixels |
| Electronic Shutter | AUTO, 1/25s ~ 1/100000s |
| Min. Illumination | 0.01Lux@F1.2(AGC ON), 0Lux IR on |
| Day/Night | Auto/Color/(B/W)/Timing |
| WDR | Digital WDR , HDR |
| White Balance | Auto/Manual |
| AGC/BLC/HLC | Support |
| DNR | 2D/3D DNR |
| Other | Multi-lines OSD, Motion Detection, Privacy Mask, Mirror |
| Encode | |
| Video Standard | H.265/H.264 |
| Video Resolution | Main Stream: 25fps@6MP(3072×2048)/5MP(2592×1944), 30fps@4MP/3MP/1080P/720P Sub stream: 30fps@D1/VGA/360P/CIF, etc. |
| Video Bitrates | 512Kbps – 8Mbps, VBR/CBR |
| Audio Standard | G.711-u/G.711-a/AAC |
| Two-way audio | Yes; Built-in Mic and speaker |
| Smart Detection | Human Detection
Vehicle Detection |
| IR Led | |
| IR Led | 10pcs Array IR Led (4 Near + 6 Far) |
| IR Distance | 100-120M |
| Lens                                                                                                                       | |
| Focal length | 4.7-94mm |
| IRIS | F1.6-3.5 |
| View angle | 64 – 2.9 ° |
| Zoom | 20x optical zoom; support auto tracking |
| Function | |
| High power PoE, Build in MicroSD Card Slot(Max 512GB) | |
| PTZ | |
| Pan/Tilt Range | Pan: 0° ~ 360°; Tilt: -5° ~ 90° |
| Preset Point | 256 |
| Control Speed | Pan: 0.5° ~30° /s; Tilt: 0.5° ~30° /s |
| A-BÂ Scanning | Support |
| Auto Cruising | Support 8 groups patrol, Max. 16 presets in group |
| Power on Action | Preset/Scan/Cruise |
| Power-off Recovery | Support |
| Smart Tracking | Human Detection Tracking together with patrol |
| Network Services | |
| Protocol | HTTP/RTSP/FTP/SMTP/DHCP/NTP/NFS/RTMP, etc. |
| P2P | Yes |
| Web | IE, Firefox, Chrome, Edge, Safari |
| Media | CMS, Android, IOS |
| ONVIF | 17.06 compatible |
| General | |
| Network Port | 1-RJ45, 100Mbps, PoE 48V in |
| Power Supply | 12 VDC ± 10% 2A |
| Power Consumption | < 22 W |
| Operating Temp. | -30℃-(+60)℃, 10%-90%RH |
Reviews (0)
Be the first to review “YCX 6MP 10pcs Array IR Led (6 Far & 4 Near) Camera” Cancel reply
Shipping & Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Programming Cable for Satel Devices
£25.00
Satel 4.3″ Touch Screen Keypad with MIFARE Card Reader
£189.00
The INT-TSG2R keypad is designed for operating and programming the INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA and PERFECTA 64 M control panels, It is an ideal solution for users seeking easy daily operation of the alarm system and building automation elements, including the KNX system. The combination of large size and universal design makes the device perfectly suited to both modern and traditional interiors.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Satel 7″ Touch Screen Keypad with MIFARE Card Reader
£239.00
The INT-TSH2R keypad is dedicated for operating and programming the INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA and PERFECTA 64 M control panels. It is an ideal solution for users seeking easy daily operation of the alarm system and building automation elements, including the KNX system. The combination of large size and universal design makes the device perfectly suited to both modern and traditional interiors.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Satel Addressing Module for INT-ADR
£9.00
Satel Grade 2 Control Panel
£79.00 – £129.00Price range: £79.00 through £129.00
Advanced alarm control units providing alarm functions and optional implementation of home automation and access control systems. With a broad range of extension modules, their applications can be adapted to individual needs: from minor systems to extensive installations. Communication features combined with additional modules, such as GSM and TCP/IP, are a major advantage of the INTEGRA control units.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Satel Grade 3 Control Panel
£145.00 – £230.00Price range: £145.00 through £230.00
Due to their full compliance with the requirements of EN50131 Grade 3, the INTEGRA Plus control units are perfectly fit for implementation of advanced security systems at locations with particularly high risk of burglary, such as banks, jewellery stores or public utility facilities. The control units are characterised by extended functionality, due to which they can be used for implementation of access control systems or even intelligent building solutions.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Satel IP Communication Module
£85.00
The ETHM-1 Plus communication module makes it possible to use Ethernet communication in the control panels of INTEGRA, INTEGRA Plus and VERSA families. It provides the capability of reporting and remote programming of the control panels. The ETHM-1 Plus module offers the functionality of remote control of the system via the Internet, using a computer, tablet or smartphone.

KNX Touchscreen & Switch
KNX Actuator
KNX System Device
KNX Internal Sensor
KNX External Sensor
KNX Input / Outputs
KNX Logic & Timing
KNX Energy
KNX Visualisation
KNX Protocol Gateway
Access Control
Intruder Alarm
CCTV
Automated Entry
Networking
VOIP/SIP
Amp & AVR
Multiroom Audio
Reviews
There are no reviews yet.