YCX 8MP 2PCS Warm Light and 3PCS IR Led Camera
£99.00
Features:
- 1/2.7″ CMOS sensor
- 8MP wide-view resolution 4096 x 1944P (19:9)
- 180 °wide-angle
- Low illumination 0.01Lux
- Day/Night, AWB/MWB, BLC, HLC, 2D/3D-DNR, Shutter,
- D-WDR, Mirror , Defogging
- Multiply Style OSD Overlay, Motion Detection, Privacy Mask
- RTSP and Onvif 17.06 compatible with many third-party NVR
- 264/H.265 dual-stream media server
- Easy-to-use P2P Cloud service
- Support user authentication, video data encryption
- Support Alarm Snapshot to Email and FTP
- Multiply WEB browser IE,Firefox 32bit ESR, Edge,Google Chrome,PC Client, Mobile APP remote access
- RJ45 100mbps network port, IEEE802.3af PoE
- Lightning protection 4000V
- Strong water-proof housing, IP66
- 2 pcs Warm light + 3 pcs IR Array leds,IR distance:25-30M,White light distance:25-30M,Three light Modes:
Mode 1: Smart Dual Light
Mode 2: Pure Infrared Light
Mode 3: Pure White Light
- 2*F1.6 2.8 mm fixed lens
- Built-in Mic and speaker two-way audio
- With SD card slot ,support UP to 512GB SD card
- With reset button
| Brand | YCX |
|---|---|
| Lens Length | 2*4mm |
| Lens Type | Fixed |
| Platform | PoE |
| Resolution | 8MP |
| Style | Bullet |
1 in stock
Description
Specifications:
| Model | W738ADZ58A |
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.7″ GC5623 CMOS x2 |
| Effective Pixels | 8 megapixels |
| Electronic Shutter | AUTO, 1/25s ~ 1/100000s |
| Min. Illumination | 0.01Lux@F1.2(AGC ON) |
| Day/Night | Auto/Color/(B/W)/Timing |
| WDR | Digital WDR |
| White Balance | Auto/Manual |
| BLC /HLC | Support |
| DNR | 2D/3D DNR |
| Other | Human body and Vehicle detection ,AGC,Motion Detection,Privacy Mask,Flip ,OSD overlay |
| Encode | |
| Video Standard | H.264/H.265/H.265+ |
| Video Resolution | MainStream:20fps@4096x1944P
Sub stream: 20fps@1024×480 |
| Video Bitrates | 512Kbps – 8Mbps, VBR/CBR |
| Audio Standard | G.711-u/G.711-a/AAC |
| Built-in Mic | Yes |
| Built-in Speaker | Yes,Two-way audio |
| Smart Detection | Human body and Vehicle Detection |
| Led and distance | |
| Led | 2pcs warm-light Led + 3pcs IR Array Led |
| IR Distance | 20-30 M |
| White light Distance | 20-30 M |
| Lens | |
| Focal length | 2*F1.6 2.8 mm fixed lens |
| FOV | 180° |
| Other FunctionS | |
| With SD card slot ,support UP to 512GB SD card,with reset button | |
| Network Services | |
| Protocol | HTTP/RTSP/FTP/SMTP/DHCP/NTP/NFS, etc. |
| P2P | Yes |
| Web | IE , Firefox,Edge, Google Chrome etc. |
| Media | CMS, Android, IOS |
| ONVIF | 17.06 compatible |
| General | |
| Network Port | 1-RJ45, 100Mbps, POE optional |
| Power Supply | 12 VDC ± 10% |
| Power Consumption | < 10 W |
| Operating Temp. | -30℃-(+60)℃, 10%-90%RH |
Reviews (0)
Be the first to review “YCX 8MP 2PCS Warm Light and 3PCS IR Led Camera” Cancel reply
Shipping & Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Satel 4.3″ Touch Screen Keypad with MIFARE Card Reader
£189.00
The INT-TSG2R keypad is designed for operating and programming the INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA and PERFECTA 64 M control panels, It is an ideal solution for users seeking easy daily operation of the alarm system and building automation elements, including the KNX system. The combination of large size and universal design makes the device perfectly suited to both modern and traditional interiors.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Satel DIN Rail Zone and Output Expansion Module
£109.00
The INT-IORS module allows expansion of the INTEGRA and ACCO NET systems by 8 programmable relay outputs and 8 zones with support for NO, NC, EOL and 2EOL configuration. This module is designed for implementation of direct operation of 230 V devices using the INTEGRA control panel. It is an ideal option where the capabilities offered by the INTEGRA control panels are to be used to create an automation system. The device can also work with ACCO-NT access control panels. The INT-IORS module is designed for mounting on a standard 35 mm DIN rail.
Satel GPRS Communication Module
£85.00
INT-GSM is a GPRS communication module that allows INTEGRA and INTEGRA Plus series of alarm control panels to communicate via GSM network. The device operates on control panel’s keypad bus.
It supports two SIM cards, through which it can receive messages and incoming calls - at the same time. All GPRS transmissions are encrypted in the AES-192 standard.
INT-GSM reports events to two monitoring stations (eg. security agencies) via the GSM network. For this purpose it uses GPRS and SMS messages, with the possibility of setting the priority for each of the mentioned transmission paths.
Event notifications are created automatically based on the control panel event memory. The module sends information via SMS messages or CLIP service (up to 16 numbers) and, in case of cooperation with the INTEGRA Plus control panel, also e-mails (up to 16 addresses).
Satel Indoor Acoustic Siren
£10.00
SPW-210-BL is a siren with acoustic signaling, designed for indoor installation and provided with piezoelectric transducer. There are three types of modulated tones with 120 dB intensity to choose from. The loud signal ensures good audibility over a large area, e.g. in warehouses, production halls, parking lots inside buildings, etc. Enclosure of the siren is made of polycarbonate, thus ensuring high mechanical strength and aesthetic appearance of the device that remains unchanged over time. The siren is provided with tamper protection against opening or tearing off the wall. This model complies with the EN 50131-1 requirements for Grade 2 security.
Satel Switch Power Mode Supply for Expansion Modules
£49.00 – £215.00Price range: £49.00 through £215.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Satel Voice Module
£45.00
INT-VG enables remote control of VERSA and INTEGRA security system over telephone line with user friendly voice menu. With INT-VG it is possible not only to arm or disarm the system, but also to get detailed information on system status or control appliances attached to the panel. On top of this, the module can be used as an 16-message “voice synthesizer” for voice notification on selected system events.
Satel Zone and Output Expansion Module
£59.00
The module is designed for use with the control panels of INTEGRA and INTEGRA Plus families, as well as with ACCO-NT access control panel. This device replaces the CA-64 PP module. The INT-PP allows for expansion of the control panel by additional 8 wired zones and 8 programmable relay and OC outputs. The additional tamper input facilitates detection of unauthorized opening of the enclosure in which the module is installed.

KNX Touchscreen & Switch
KNX Actuator
KNX System Device
KNX Internal Sensor
KNX External Sensor
KNX Input / Outputs
KNX Logic & Timing
KNX Energy
KNX Visualisation
KNX Protocol Gateway
Access Control
Intruder Alarm
CCTV
Automated Entry
Networking
VOIP/SIP
Amp & AVR
Multiroom Audio
Reviews
There are no reviews yet.