YCX 8MP 18PCS SMD IR Leds Camera
£55.00
Features:
- 1/2.8″Â Sony CMOS sensor
- 4K resolution 3840 x 2160P
- Low illumination 0.01Lux
- Day/Night (ICR), AWB, AGC, BLC, 2D/3D-DNR, IR-CUT
- D-WDR, Motion Detection, Privacy Mask, Mirror
- RTSP and Onvif 17.06 compatible
- 265/H.264 dual-stream media server
- Easy-to-use P2P Cloud service
- Multi web browser, PC Client, mobile APP remote access
- Internal Microphone, reset button optional
- Lightning protection 4000V
- RJ45 100mbps network port, IEEE802.3af PoE
- Strong water-proof housing, IP67
- 18pcs SMD IR LEDs, IR distance 20-30 meters
- HD 8/3.6 mm fixed lens optional
- Internal Mic optional
- Support Human Body & Vehicle Detection
| Brand | YCX |
|---|---|
| Lens Length | 3.6mm |
| Lens Type | Fixed |
| Platform | PoE |
| Resolution | 8MP |
| Style | Turret |
1 in stock
Description
Specifications:
| Model | W608FAHBB97A |
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.8″ SONY IMX415 CMOS |
| Effective Pixels | 3840 (H) × 2160 (V) |
| Electronic Shutter | AUTO, 1/25s ~ 1/100000s |
| Min. Illumination | 0.01Lux@F1.2(AGC ON), 0Lux IR on |
| Day/Night | Auto/Color/(B/W)/Timing |
| WDR | Digital WDR |
| White Balance | Auto/Indoor/Outdoor |
| BLC | Support |
| DNR | 2D/3D DNR |
| Light Control | Auto/Manual, Mode switch, Brightness level, OFF, Light ON Illumination |
| License Plate Mode | Yes |
| Other | Multi-lines OSD, Custom Title, Privacy Mask, Flip |
| Encode | |
| Embedded Solution | Mstar 338Q |
| Video Standard | H.264/H.265/H.265+ |
| Video Resolution | Main Stream:20fps@8MP(3840×2160),30fps@6MP(3072×2048)/5MP(2592×1944)/4MP/3MP/1080P/720P,etc.
Sub stream: 720×480/VGA(640×480)/360P/QVGA@30fps,etc. |
| Video Bitrates | 512Kbps – 12Mbps, VBR/CBR |
| Audio Standard | G.711-u/G.711-a |
| OSD Overlay | Title and Time overlay |
| Built-in Mic | Optional |
| Smart Detection | |
| Motion Detection | Support |
| Target Detection | Human and Vehicle Detection |
| LEDs | |
| Leds | 18pcs SMD IR LEDs |
| Light Distance | 20-30M |
| Lens                                                                                                                                                               | |
| Focal length | 2.8mm/3.6mm fixed lens |
| Language | |
| English, simplified Chinese, Chinese Traditional, Deutsch, Italian, Turkish, Polish, Korean, Japanese, Russian, Ukrainian, Persian. | |
| Network Services | |
| Protocol | HTTP/RTSP/FTP/NFS/SMTP/DHCP/NTP, etc. |
| P2P | Yes |
| Web | IE, Firefox, Chrome, Edge, Safari, etc. |
| Media | CMS, Android, IOS |
| ONVIF | 17.06 compatible |
Reviews (0)
Be the first to review “YCX 8MP 18PCS SMD IR Leds Camera” Cancel reply
Shipping & Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Satel 2 Antennae Wireless Controller
£85.00
ABAX 2 wireless system controller
ACU-220 uses the 868 MHz (or 915 MHz*) radio band, in which 4 channels have been allocated. Communication between components of the ABAX 2 system is encrypted (AES standard) and two-way, all transmissions being acknowledged. The controller works together with the INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA and PERFECTA 64 M control panels (connection via communication bus), making expansion of the alarm system possible by adding wireless devices. It can also interact with any other alarm control panel, automation controller (when using programmable zones and outputs of the module), or work in stand-alone mode.
ACU-220 meets the high EN 50131 requirements for Grade 2.
An advantage of the controller is its excellent transmission range, which can be up to 2000 m in the open area, depending on the device working with the controller and their operating conditions. Such good communication parameters are obtained thanks to the use of a modern radio system and antenna diversity. Depending on the level of received radio signal, ACU-220 automatically selects the optimal antenna to be used to receive the transmission.
The system settings are configured in the ABAX 2 Soft program, which is installed on the computer and has also extensive diagnostic capabilities. When working with the INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA or PERFECTA 64 M control panels, the DLOADX or PERFECTA Soft program or a keypad are used for the configuration. The settings can be changed and the firmware of enrolled wireless devices can be updated by radio, without having to demount them.
Satel Addressable Bus Expansion Module
£55.00
The module is designed for connecting addressable detectors to the control panels of INTEGRA and INTEGRA Plus families. This device replaces the CA-64 ADR module. The use of INT-ADR facilitates wiring, particularly where extensive systems are involved. The addressable detector bus is independent of the control panel expander bus, which makes possible the hybrid implementation of systems, combining addressable and directly connected components.
Satel Card Reader
£55.00
The CR-MF3 reader can operate as a proximity card reader in the INTEGRA alarm system, a proximity card reader in the ACCO NET or ACCO access control system, a proximity card reader in systems of other manufacturers (OSDP, Wiegand), or a standalone door control module.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Satel Compact Wireless System Controller
£59.00
ACU-280 provides two-way, encrypted (AES standard) communication in the 868 MHz (or 915 MHz)* band - all radio transmissions between components of the ABAX 2 system are acknowledged. It works together with the INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA and PERFECTA 64 M control panels, enabling wireless devices to be added to the alarm system.
Because of its small size, it requires little space for installation.
The device meets the high EN 50131 requirements for Grade 2.
An advantage of the controller is its excellent transmission range, which can be up to 1600 m in the open area, depending on the device working with the controller and their operating conditions. Such good communication parameters are obtained thanks to the use of a modern radio system.
The controller can be programmed via the control panel, a keypad, or the DLOADX or PERFECTA Soft configuration programs. For advanced diagnostics of the wireless system operation, the ABAX 2 Soft program is used. Configuration, as well as firmware upgrade and testing of enrolled wireless devices are carried out by radio, without having to demount them.
Satel DIN Rail Zone and Output Expansion Module
£109.00
The INT-IORS module allows expansion of the INTEGRA and ACCO NET systems by 8 programmable relay outputs and 8 zones with support for NO, NC, EOL and 2EOL configuration. This module is designed for implementation of direct operation of 230 V devices using the INTEGRA control panel. It is an ideal option where the capabilities offered by the INTEGRA control panels are to be used to create an automation system. The device can also work with ACCO-NT access control panels. The INT-IORS module is designed for mounting on a standard 35 mm DIN rail.
Satel Grade 3 Control Panel
£145.00 – £230.00Price range: £145.00 through £230.00
Due to their full compliance with the requirements of EN50131 Grade 3, the INTEGRA Plus control units are perfectly fit for implementation of advanced security systems at locations with particularly high risk of burglary, such as banks, jewellery stores or public utility facilities. The control units are characterised by extended functionality, due to which they can be used for implementation of access control systems or even intelligent building solutions.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Satel Output Expansion Module
£35.00
The output expansion module, designed for use in conjunction with the control panels of INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA, VERSA Plus, PERFECTA families, as well as with ACCO-NT2 access control panel. This device replaces the CA-64 O-OC, CA-64 O-R and CA-64 O-ROC modules. The INT-O allows for expansion of the system by additional 8 wired outputs. An additional tamper input helps detect unauthorized opening of the enclosure in which the module is installed.

KNX Touchscreen & Switch
KNX Actuator
KNX System Device
KNX Internal Sensor
KNX External Sensor
KNX Input / Outputs
KNX Logic & Timing
KNX Energy
KNX Visualisation
KNX Protocol Gateway
Access Control
Intruder Alarm
CCTV
Automated Entry
Networking
VOIP/SIP
Amp & AVR
Multiroom Audio
Reviews
There are no reviews yet.