YCX 6MP 18PCS SMD IR Leds Camera
£40.00
Features:
- 1/2.8″ Sony IMX335 CMOS sensor
- 6MP HD resolution 3072 x 2048 output
- Ultra low illumination 0.01Lux
- Day/Night (ICR), AWB, 2D/3D-DNR, IR-CUT
- D-WDR, Motion Detection, Human/Vehicle Detection, Privacy Mask, Flip
- RTSP and Onvif 17.06 compatible
- 265/H.264 dual-stream media server
- Easy-to-use P2P Cloud service
- Multi web browser, PC Client, mobile APP remote access
- RJ45 100mbps network port, IEEE802.3af PoE
- Lightning protection 4000V
- Strong water-proof housing, IP66
- 18 pcs SMD IR LEDs, IR distance 20-30 meters
- HD 8/3.6 mm fixed lens optional
- Internal Microphone Optional
- Support Human Body & Vehicle Detection
| Brand | YCX |
|---|---|
| Lens Length | 3.6mm |
| Lens Type | Fixed |
| Platform | PoE |
| Resolution | 6MP |
| Style | Turret |
1 in stock
Description
Specifications:
| Model | W716FAHBB97A |
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.8″ IMX335 CMOS |
| Effective Pixels | 3072(H)×2048(V) |
| Electronic Shutter | AUTO/Manual: 1/10s ~ 1/10000s, shutter threshold |
| Min. Illumination | 0.01Lux@F1.2(AGC ON), 0Lux IR on |
| Day/Night | Auto/Color/(B/W)/Timing |
| WDR | Digital WDR / HDR |
| White Balance | Auto/Manual |
| BLC/HLC | Support |
| DNR | 2D/3D DNR |
| Light Control | Auto/Manual, Mode switch, Brightness level, OFF, Light ON Illumination |
| License Plate Mode | Yes |
| Other | Multi-lines OSD, Custom Title, Privacy Mask, Flip |
| Encode | |
| Embedded Solution | SSC377D |
| Video Standard | H.264/H.265/H.265+ |
| Video Resolution | Main Stream: 25fps@6MP(3072×2048)/5MP(2592×1944), 30fps@4MP/3MP/1080P/720PSub stream: 30fps@D1/VGA/360P/CIF, etc. |
| Video Bitrates | 512Kbps – 8Mbps, VBR/CBR |
| Audio Standard | G.711-u/G.711-a/AAC |
| Built-in Mic | Optional |
| Smart Detection | |
| Motion Detection | Support |
| Target Detection | Human and Vehicle Detection |
| IR Led | |
| IR Led | 18pcs SMD IR LEDs |
| IR Distance | 20-30 M |
| Lens                                                                                                                                                               | |
| Focal length | 2.8mm/3.6mm fixed lens |
| Language | |
| English, simplified Chinese, Chinese Traditional, Deutsch, Italian, Turkish, Polish, Korean, Japanese, Russian, Ukrainian, Persian. | |
| Network Services | |
| Protocol | HTTP/RTSP/FTP/NFSv3/SMTP/DHCP/NTP/RTMP, etc. |
| P2P | Yes |
| Web | IE, Firefox, Chrome, Edge, Safari, etc. |
| Media | CMS, Android, IOS |
| ONVIF | 17.06 compatible |
| General | |
| Network Port | 1-RJ45, 100Mbps |
| Power Supply | 12 VDC ± 10% |
| POE | 802.3af/at 48V |
| Power Consumption | < 8 W |
| Operating Temp. | -30℃-(+60)℃, 10%-90%RH |
Â
Reviews (0)
Be the first to review “YCX 6MP 18PCS SMD IR Leds Camera” Cancel reply
Shipping & Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Satel 4.3″ Touch Screen Keypad with MIFARE Card Reader
£189.00
The INT-TSG2R keypad is designed for operating and programming the INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA and PERFECTA 64 M control panels, It is an ideal solution for users seeking easy daily operation of the alarm system and building automation elements, including the KNX system. The combination of large size and universal design makes the device perfectly suited to both modern and traditional interiors.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Satel Addressing Module for INT-ADR
£9.00
Satel DIN Rail Zone and Output Expansion Module
£109.00
The INT-IORS module allows expansion of the INTEGRA and ACCO NET systems by 8 programmable relay outputs and 8 zones with support for NO, NC, EOL and 2EOL configuration. This module is designed for implementation of direct operation of 230 V devices using the INTEGRA control panel. It is an ideal option where the capabilities offered by the INTEGRA control panels are to be used to create an automation system. The device can also work with ACCO-NT access control panels. The INT-IORS module is designed for mounting on a standard 35 mm DIN rail.
Satel Indoor Acoustic Siren
£10.00
SPW-210-BL is a siren with acoustic signaling, designed for indoor installation and provided with piezoelectric transducer. There are three types of modulated tones with 120 dB intensity to choose from. The loud signal ensures good audibility over a large area, e.g. in warehouses, production halls, parking lots inside buildings, etc. Enclosure of the siren is made of polycarbonate, thus ensuring high mechanical strength and aesthetic appearance of the device that remains unchanged over time. The siren is provided with tamper protection against opening or tearing off the wall. This model complies with the EN 50131-1 requirements for Grade 2 security.
Satel LTE Communication Module
£119.00
INT-GSM LTE is an LTE communication module that allows INTEGRA and INTEGRA Plus series of alarm control panels to communicate via 2G, 3G or 4G cellular network. The device operates on control panel’s keypad bus. It supports two SIM cards. All cellular data transfers are encrypted in the AES 192 standard.
INT-GSM LTE reports events to two monitoring stations (e.g. security agencies) via cellular network. For this purpose it uses cellular data transfer and SMS messages, with the possibility of setting the priority for each of the mentioned transmission paths.
Event notifications are created automatically based on the control panel event memory. The module sends information via SMS messages or CLIP service (up to 16 numbers) and, in case of cooperation with the INTEGRA Plus control panel, also e-mails (up to 16 addresses).
Satel Outdoor Optical and Acoustic Siren
£35.00
The SP–4004 siren distinguishes itself with its technology of
protection against harsh environmental conditions. This protection
allows it to ensure full compliance with the rigorous requirements of
EN50131 for the Grade 2 sounders. Optional backup battery allows
to use the SP–4004 in a self contained mode for the installations in
places particularly exposed to tampering risk
Satel Zone and Output Expansion Module
£59.00
The module is designed for use with the control panels of INTEGRA and INTEGRA Plus families, as well as with ACCO-NT access control panel. This device replaces the CA-64 PP module. The INT-PP allows for expansion of the control panel by additional 8 wired zones and 8 programmable relay and OC outputs. The additional tamper input facilitates detection of unauthorized opening of the enclosure in which the module is installed.

KNX Touchscreen & Switch
KNX Actuator
KNX System Device
KNX Internal Sensor
KNX External Sensor
KNX Input / Outputs
KNX Logic & Timing
KNX Energy
KNX Visualisation
KNX Protocol Gateway
Access Control
Intruder Alarm
CCTV
Automated Entry
Networking
VOIP/SIP
Amp & AVR
Multiroom Audio
Reviews
There are no reviews yet.